Jednym z początkowych elementów przygotowania motorycznego zawodnika jest Trening Adaptacyjny.
Co to jest trening adaptacyjny?
Nazwa wskazuje, że głównym założeniem powyższego treningu jest przygotowanie (adaptacja) układu nerwowego oraz aparatu ruchu zawodnika do obciążeń treningowych. Ilość jednostek treningowych poświęconych treningom adaptacyjnym jest zależna. Po pierwsze od przerwy/okresu roztrenowania/formy zawodnika w jakiej się znajduje.
Jako trener personalny od przygotowania motorycznego moim głównym zadaniem jest określenie ile takich jednostek przeznaczyć. Następnie zawodnik przechodzi do kolejnego etapu czyli hipertrofii mięśniowej. Znając powyższe dane można przejść do zaprogramowania mikrocyklu poświęconemu adaptacji. Obciążenia w treningu nie powinny przekraczać 60% PR. Pracując na siłowni powinniśmy skupić się na ćwiczeniach wielostawowych dzięki którym będziemy mogli zaangażować do pracy większość jednostek motorycznych.
Ćwiczenia wykonywane podczas treningu
Głównymi ćwiczeniami którymi (niezależnie od dyscypliny sportowej jaką zawodnik uprawia) będziemy bodźcować zawodnika będą: martwy ciąg, przysiady, wyciskania sztangi leżąc/stojąc. Powtórzenia w zależności od ćwiczenia będą oscylować od 6/8 do 15. Pamiętajmy także że trening adaptacyjny nie wykonuję się tylko na siłowni ale także w treningach specjalistycznych ukierunkowanych na dyscyplinę jaką zawodnik uprawia.